Analiza rynku nieruchomości w Hiszpanii

Wyniki przedstawione przez Registradiores de Espana za ostatni kwartał 2022 roku, zgodnie z wcześniejszymi prognozami wyraźnie pokazują, że rynek nieruchomości w Hiszpanii systematycznie odnotowuje rozwój, a ostatni rok był w tym zakresie rekordowy.

Według danych zarejestrowanych przez Registradores de Espana, w ciągu 12 miesięcy minionego roku, na terytorium Andaluzji doszło do zawarcia ponad 133 tys. transakcji zakupu nieruchomości. Jest to około 30 tys. więcej niż w Katalonii, która w tym zestawieniu zajęła drugie miejsce.

W sumie na terenie Hiszpanii odnotowano 646 tys. transakcji, co potwierdza 14% wzrost w stosunku do roku poprzedniego i tym samym jest to najwyższy wzrost od 2008 roku.

Andaluzja w IV kwartale 2022 r., podobnie jak pozostałe wspólnoty autonomiczne zanotowała spadek wolumenu transakcji

Mimo spadku wolumenu transakcji jaki Andaluzja oraz inne wspólnoty autonomiczne odnotowały w IV kwartale 2022 r. względem wcześniejszego kwartału, w Maladze, Sewilli oraz Marbelli i innych andaluzyjskich miastach w okresie od października do grudnia, zawarto łącznie około 31 tys. transakcji, z czego aż 25 tys. to rynek wtórny, a 5,8 tys. rynek pierwotny.

Południowy region Hiszpanii to ponad 20% wszystkich transakcji zawartych w całym kraju.

Zadowalające wyniki zanotowano także w rejonie andaluzyjskich prowincji. Malaga oraz Sewilla uplasowały się na 4 i 6 miejsce pod względem największej liczby transakcji w 2022 roku.

Region Malagi obejmujący między innymi takie miasta jak Estapona czy też Marbella, w zeszłym roku odnotował 41 tys. transakcji, z czego w IV kwartale było to 9 tys.

Oznacza to coroczny wzrost o 25%. Do prowincji z największą liczbą transakcji zalicza się kolejno: Madryt – 83 tys., Barcelona – 66 tys. oraz Alicante – 49 tys.

Dane Registradores de Espana za rok 2022 wskazują, że 531 tys. dokonanych transakcji dotyczyło mieszkań z rynku wtórnego. Wynik ten jest wyższy o 17% w stosunku do roku 2021 i tym samym jest to najwyższy wzrost od 2006 roku.

Rynek pierwotny charakteryzował się transakcjami na poziomie 114 tys., co wskazuje na odnotowanie wzrostu wynoszącego 1,9%.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że kwartał III i IV to zazwyczaj odzwierciedlenie decyzyjności w kwartale poprzedzającym i dotyczy rynku zarówno pierwotnego jak i wtórnego. W przypadku rynku pierwotnego należy pamiętać, że zawarcie umowy rezerwacyjnej, a faktyczne dokonanie zakupu notarialnego nieruchomości jest przesunięte w czasie około 1-2 lata, kiedy nastąpi zakończenie budowy i faktycznie oddanie budynku do użytkowania.

Podsumowując powyższe dane, z całą pewnością można wywnioskować, że rynek nieruchomości w Hiszpanii w ostatnim okresie odniósł ogromny sukces i stał się skutecznym, atrakcyjnym i pewnym sposobem na lokowanie kapitału.

Udostępnij:
Facebook
Pinterest
LinkedIn

Skontaktuj się